Pupočníková krv


Pri pôrode nastáva jedinečná možnosť uchovať vzácne kmeňové bunky. Nachádzajú sa v pupočníkovej krvi, tkanive pupočníka aj placenty a ich odber je bezbolestný a bezpečný pre Vaše bábätko i pre Vás. Tieto kmeňové bunky sú odobraté na začiatku života, sú nezaťažené ochorením, liečbou či procesom starnutia. V takejto kvalite sú k dispozícii iba raz, práve pri narodení dieťaťa.

Mladé vitálne kmeňové bunky z pupočníkovej krvi dokážu obnoviť krvotvorbu a dnes sa využívajú na liečbu niekoľko desiatok ochorení, najmä onkologických a hematologických. V posledných rokoch sa ukazujú aj ako reálna cesta pomoci malým pacientom s neurologickými poškodeniami. Vo svete prebieha viacero štúdií s podaním kmeňových buniek z vlastnej pupočníkovej krvi pri rôznych neurologických poškodeniach ako detská mozgová obrna, autizmus, traumatické poškodenia mozgu a chrbtice, hypoxicko-ischemickej encefalopatia a iné.
Súčasná liečba a prebiehajúce klinické štúdie, ktoré využívajú kmeňové bunky získané pri pôrode – z pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty.

Klinická štúdia na liečbu detskej mozgovej obrny s využitím kmeňových buniek z vlastnej pupočníkovej krvi prebieha aj na Slovensku. Liečené sú deti, ktoré majú uchovanú pupočníkovú krv v banke pupočníkovej krvi Cord Blood Center. Tá zároveň financuje všetky náklady na liečbu. Príbeh Andrejka, ktorý liečbu v rámci klinickej štúdie absolvoval.

Slovenská banka pupočníkovej krvi Cord Blood Center

  • Je súčasťou druhej najväčšej banky pupočníkovej krvi v Európe Cord Blood Center Group, do ktorej patrí aj CEPTRA (pod týmto názvom pôsobila na Slovensku do roku 2012).
  • Na Slovensku pôsobí už od roku 1997 a má dlhodobú spoluprácu so všetkými pôrodnicami a so Slovenskou gynekologicko-pôrodníckou spoločnosťou.
  • Kmeňové bunky spracované v jej laboratóriách sú akceptované v transplantačných centrách po celom svete. Zoznam ochorení, na liečbu ktorých bola vydaná pupočníková krv skupiny uchovaná v Cord Blood Center Group. (http://cordbloodcenter.sk/pupocnikova-krv-a-tkanivo/pupocnikova-krv-vydana-skupinou-cord-blood-center/)
  • Odobratá pupočníková krv a tkanivo bunky sú spracované a skladované na Slovensku.
  • Možnosť uchovať kmeňové bunky aj na splátky bez navýšenia ceny.
Okrem klinickej štúdie na liečbu detskej mozgovej obrny svojim klientom ponuka podporné programy

Program podpory podpory – vyhľadanie vhodného transplantačného pracoviska vo svete. Vzťahuje sa na diagnózy štandardne liečené vlastnou pupočníkovou krvou. Súčasťou je aj odborná konzultácia, úhrada nákladov na transplantáciu a úhrada osobných výdavkov rodiny spojených s touto liečbou.

Pomocná ruka – v rámci programu Cord Blood Center umožnil už viacerým deťom s uchovanou pupočníkovou krvou liečbu v prestížnej nemocnici Duke University v USA. Príbeh Nelly

Indikované súrodenecké odbery - Ak je v rodine choré dieťa, ktoré má byť liečené krvotvornými kmeňovými bunkami, a čakáte ďalšie bábätko, odber pupočníkovej krvi Vám Cord Blood Center umožní bezplatne. Súrodenci môžu byť najvhodnejšími darcami kmeňových buniek pri vrodených poruchách krvotvorby alebo pri zhubných ochoreniach dieťaťa. Do programu je potrebné sa vopred registrovať na bezplatnej infolinke.

Viac informácií

Ako postupovať ak ste sa rozhodli uchovať kmeňové bunky svojho dieťaťa.

Viac informácií nájdede na cordbloodcenter.sk alebo bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. Na infolinke získate aj odborné poradenstvo.