AktualityTestovanie pacientov

V jednotlivých zdravotníckych zariadeniach v zmysle usmernenia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. Z075796-2021. 

K danému usmerneniu, po dohode s hygieničkou ÚVN PhDr. Miroslavou Mrvovou, platí pre nás zatiaľ nasledovné: 

1. doprovod rodičky - plne zaočkovaný bez testovania 

                                   - ostatní bez zmeny, ako doposiaľ odobrať Ag test (urobíme bezplatne na                                                Klinike)

2. Testovanie príjmov na hospitalizáciu

- plánované operácie - majú PCR test (telefonicky sa objednajú týždeň pred výkonom)

- akútne/všetky ostatné príjmy musia mať Ag test a aj PCR test - urobíme na Klinike


Prehliadky pôrodnice pre budúce mamičky a ich partnerov: 

1. plne zaočkovaní- bez testovania 

2. nie plne zaočkovaní a nezaočkovaní- Ag test, nie starší ako 72 hod. 

                           
ÚVN SNP Ružomberok – FN zakúpila pre Gynekologicko-pôrodnícku kliniku nový 3D/4D ultrazvuk

Nový prístroj umožňuje posunúť diagnostiku z druhého trimestra tehotenstva - do obdobia prvého trimestra. Už v 11. -12. týždni tehotenstva tak lekári vedia zhodnotiť základnú morfológiu srdca a diagnostikovať niektoré vrodené poruchy plodu – ako je napríklad Downov syndróm. Nový ultrazvuk má oveľa vyššiu rozlišovaciu schopnosť a to čo lekári mohli vidieť v 20.-30. týždni tehotenstva, dokážu dnes diagnostikovať už v 12. - 13. týždni.
„Vďaka novému ultrazvuku vieme včas oboznámiť matku s vrodenou poruchou plodu. Vieme mamičke povedať - či je, alebo nie je zlučiteľná so životom, či je to operovateľné a dávame tak matke možnosť sa rozhodnúť čo s tehotnosťou ďalej. Mamička sa môže rozhodnúť, či podstúpi prerušenie gravidity, alebo sa rozhodne donosiť bábätko. Ak sa rozhodne pre donosenie, vieme tento plod ďalej lepšie manažovať,“ hovorí prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky MUDr. Juraj Ondrejka, PhD.
Nový prístroj však nezobrazuje len povrch telíčka, ale dokáže vidieť aj takpovediac do vnútra. „Tento ultrazvuk už dokáže čiastočne sekvenovať na spôsob CT alebo MRI. Nedokáže si zosnímať celé telíčko, ale keď vidím oblasť, ktorá sa mi nezdá, viem si to do stroja uložiť a následne s tým ďalej pracovať. Stroj dokáže otáčať roviny, ale aj odfiltrovať isté časti,“ hovorí prednosta.
Veľký prínos nového prístroja vidia lekári aj v diagnostike gynekologických ochorení, ako sú napríklad nádory malej panvy.
„V diagnostike sa začína preferovať morfológia tumoru – presná sonograficky diagnostikovateľná štruktúra - a to tento prístroj umožňuje,“ dodáva MUDr. Ondrejka.
Ultrazvuková technológia, ktorá nahradila 10-ročný prístroj, prináša pre budúcich rodičov- okrem kvalitnej diagnostiky- aj možnosť prvého 4D vizuálneho kontaktu s ešte nenarodeným dieťatkom. Cena USG záznamu je 49 eur.
Cez príjmovú ambulanciu sa mamičky budú môcť objednať na vyšetrenie už od 1.6.2021. Bližšie informácie pre záujemkyne zverejníme na webovej stránke.
Povolená účasť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

Od 1.4.2021 je na našej pôrodnici povolená účasť sprevádzajúcej osoby pri pôrode za nasledovných podmienok:

- Umožnená je prítomnosť jednej sprevádzajúcej osoby, ktorá nevykazuje žiadne príznaky akútnej infekcie dýchacích ciest a ochorenia COVID 19 a nebolo jej nariadené karanténne opatrenie

- Negatívny antigénový test na COVID 19 realizovaný pri príchode na Gyn.-Pôr. kliniku

- Počas celého pobytu na klinike správne nasadený respirátor  FFP2 bez výdychového ventilu

- Osoba minimalizuje pohyb v priestoroch pôrodnej sály a rešpektuje pokyny personálu


ZÁKAZ PRÍTOMNOSTI SPREVÁDZAJÚCEJ OSOBY PRI PôRODE

S účinnosťou od 23.12.2020 zakazujeme prítomnosť otca alebo inej sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Zákaz platí do odvolania.

Ďakujeme za pochopenie
ZÁKAZ NÁVŠTEV

Rozhodnutie prijalo vedenie ÚVN SNP Ružomberok - FN vzhľadom na vývoj situácie súvisiacej s nárastom počtu nakazených pacientov na Slovensku.

Účasť sprevádzajúcej osoby pri pôrode je možná za nasledujúcich podmienok:

-negatívna cestovateľská anamnéza

-dobrý zdravotný stav, bez akútnych ochorení a zvýšenej telesnej teploty

-povinná dezinfekcia rúk, rúško  na tvári

-pohyb výlučne v priestoroch pôrodnej sály a priľahlých priestoroch

-vykonanie antigénového testu na COVID-19 personálom pôrodnice

Zákaz platí do odvolania.                                           Ďakujeme za pochopenie :)


Návšteva primára MUDr. Popelku na našej klinike

Milé dámy, 

v snahe poskytnúť pacientkam z nášho a okolitého regiónu čo najširšie spektrum liečebných možností v oblasti inkontinencie a poklesu rodidiel, snažíme sa posúvať naše hranice ďalej. Dňa 26/06/2018 sme na našej klinike hosťovali pána primára MUDr. Petra Popelku z gynekologického oddelenia nemocnice na Homolce v Prahe. Pod jeho vedením náš operačný tím zaviedol na našej klinike historicky prvú pásku TOT pri liečbe stresovej inkontinencie,  taktiež sme prvý krát zaviedli transvaginálnu sieť TVM pri pokročilých formách poklesu rodidiel. Vďaka ústretovosti pána primára a spolupráci s firmou BARD sme použili NUVIA SI systém a ALIGN TO pásku v liečbe našich pacientiek a dúfame, že spoločne budeme napredovať ďalej v starostlivosti o tieto pacientky.

Každý piatok o 9.30 funguje ambulancia pre liečbu ženskej inkontinencie a porúch panvového dna. V prípade  otázok alebo pri  akýchkoľvek ťažkostiach nás neváhajte kontaktovať.
Online poradňa

Milé dámy a páni, online poradňa už tento piatok 4.12.2020 v čase 17:00-18:00. Neváhajte sa opýtať na všetko, čo Vás zaujíma. Sme tu pre Vás!


Sprevádzajúca osoba pri pôrode počas pandemickej situácie COVID-19

Milí oteckovia, milé sprevádzajúce osoby ku pôrodu, 

Napriek pretrvávajúcemu zákazu návštev na našej klinike, je jedna sprevádzajúca osoba ku pôrodu vítaná. Rovnako ako rodička však musí pri príjme na našu kliniku absolvovať antigénový test na COVID-19, ktorého výsledok musí byť negatívny.
VITAJTE !!! :)

Vítame Vás na stránke Gynekologicko - pôrodníckej kliniky ÚVN SNP Ružomberok - FN. Táto stránka slúži predovšetkým na informovanie širokej verejnosti o chode našej klinky, no takisto sa budeme snažiť o priamu komunikáciu s Vami, pacientkami.  Chceme Vám dať možnosť priamo sa pýtať na zdr. problémy, informovať sa o našich postupoch a tým zlepšiť kvalitu starostlivosti. Onedlho spustíme online - poradňu, kedy v určitú hodinu v určitý deň v týždni budete môcť online komunikovať s odborným personálom o najrôznejších otázkach.  Budeme sa snažiť o čo najlepšiu spoluprácu s Vami.

Váš tím Gyn.-pôr. kliniky